środa, 10 kwietnia 2013

Zawodówki coraz popularniejsze

Każdy absolwent chce mieć dobrą pracę. Skoro studia nie dają mu takiej gwarancji, to co daje większą szansę? Co można robić poza studiowaniem, by zdobyć wykształcenie? Dobrą alternatywą dla młodych są szkoły zawodowe i technika. Są popularne i to dzięki nim masz konkretny zawód!

Nie tylko studia

Szkoły policealne i zawodowe są lepsze niż uczelnie! Dlaczego? Nie produkują bezrobotnych i w tym są lepsze od uczelni. Zanotowano większe zainteresowanie szkołami zawodowymi i to głównie w małych miastach na południu i na wschodzie kraju. Wzrost nawet o 20 – 30% niż w ubiegłych latach pokazuje, że zawodówki są na czasie. Czasem lepiej mieć konkretny zawód niż dyplom ukończenia studiów. Szkoły zawodowe i technika przyciągają młodych, a głównym powodem takiej popularności są większe szansę na pracę. Wpływ na to ma także bezrobocie absolwentów uczelni. Skoro studia nie dają gwarancji znalezienia pracy, a zawodówka i technikum kształcą w konkretnym zawodzie z dużą szansą na etat, to oczywiste jest, że maturzyści je wybiorą.

Aż 95% absolwentów Zespołu Pomorskich Szkół Rzemiosła w Gdańsku pracuje. Liczba osób, które po technikum i zawodówce znajdują pracę zależy od regionu, lokalnego rynku pracy i jakości kształcenia. Ponad połowa absolwentów tych szkół znajduje pracę w ciągu pół roku od zakończenia edukacji, podają analizy Związku Rzemiosła Polskiego. Są też takie placówki, gdzie aż 80 – 90% dostaje etat po rozdaniu świadectw. Które szkoły osiągają takie doskonałe wyniki? Szkoły w Gdańsku, Lublinie, Nowym Sączu, Bielsku – Białej czy Zielonej Górze cieszą się dużym odsetkiem pracujących absolwentów. To właśnie firmy, w których odbywali praktyki dają im zatrudnienie, tłumaczy Maciej Prószyński, dyrektor generalny Związku Rzemiosła Polskiego – ZRP.

Kształcenie dualne

Skąd takie wspaniałe wyniki? Placówki z kształceniem dualnym osiągają najlepsze rezultaty. Uczniowie przez 2 – 3 dni mają lekcje w szkole, a większość czasu to zajęcia praktyczne. Tylko dzięki zdobywaniu konkretnych umiejętności polski absolwent szybciej podejmie zatrudnienie. Jednak kształcenie dualne występuje w niewielu placówkach. Większość wśród 1,8 tys. szkół zawodowych nie posiada własnego warsztatu oraz w pełni wykwalifikowanej kadry. Efektem tego są nieprzygotowani do pracy absolwenci i długie poszukiwania odpowiedniej pracy.

Zajęcia praktyczne powinny zajmować najwięcej czasu, ponieważ najbardziej przygotowują do danego zawodu. Reforma szkolnictwa zawodowego wprowadzona w życie 1 września zmienia model kształcenia. Coraz więcej praktyki i dostosowanie programów nauczania do potrzeb lokalnego rynku pracy to sposób na bezrobocie przyszłych absolwentów. Dlatego szkoły zawodowe i technika stają się popularne. Jako recepta na bezrobocie i szansa na zdobycie potrzebnego zawodu zawsze wygrają z uczelniami.

Źródło: http://www.kluczdokariery.pl

1 komentarz:

  1. Tylko dualny model nauczania to nie tylko zawodówki, zobaczcie tu na ofertę https://edunet-poland.pl/studia-dualne-model-studiowania/ . Nie trzeba wybierać szkoły zawodowej by przy okazji zdobywać wiedzę praktyczną w danym zawodzie.

    OdpowiedzUsuń