Nie tylko studia
Szkoły policealne i zawodowe są lepsze niż uczelnie! Dlaczego? Nie produkują bezrobotnych i w tym są lepsze od uczelni. Zanotowano większe zainteresowanie szkołami zawodowymi i to głównie w małych miastach na południu i na wschodzie kraju. Wzrost nawet o 20 – 30% niż w ubiegłych latach pokazuje, że zawodówki są na czasie. Czasem lepiej mieć konkretny zawód niż dyplom ukończenia studiów. Szkoły zawodowe i technika przyciągają młodych, a głównym powodem takiej popularności są większe szansę na pracę. Wpływ na to ma także bezrobocie absolwentów uczelni. Skoro studia nie dają gwarancji znalezienia pracy, a zawodówka i technikum kształcą w konkretnym zawodzie z dużą szansą na etat, to oczywiste jest, że maturzyści je wybiorą.
Aż 95% absolwentów Zespołu Pomorskich Szkół Rzemiosła w Gdańsku pracuje. Liczba osób, które po technikum i zawodówce znajdują pracę zależy od regionu, lokalnego rynku pracy i jakości kształcenia. Ponad połowa absolwentów tych szkół znajduje pracę w ciągu pół roku od zakończenia edukacji, podają analizy Związku Rzemiosła Polskiego. Są też takie placówki, gdzie aż 80 – 90% dostaje etat po rozdaniu świadectw. Które szkoły osiągają takie doskonałe wyniki? Szkoły w Gdańsku, Lublinie, Nowym Sączu, Bielsku – Białej czy Zielonej Górze cieszą się dużym odsetkiem pracujących absolwentów. To właśnie firmy, w których odbywali praktyki dają im zatrudnienie, tłumaczy Maciej Prószyński, dyrektor generalny Związku Rzemiosła Polskiego – ZRP.
Kształcenie dualne
Skąd takie wspaniałe wyniki? Placówki z kształceniem dualnym osiągają najlepsze rezultaty. Uczniowie przez 2 – 3 dni mają lekcje w szkole, a większość czasu to zajęcia praktyczne. Tylko dzięki zdobywaniu konkretnych umiejętności polski absolwent szybciej podejmie zatrudnienie. Jednak kształcenie dualne występuje w niewielu placówkach. Większość wśród 1,8 tys. szkół zawodowych nie posiada własnego warsztatu oraz w pełni wykwalifikowanej kadry. Efektem tego są nieprzygotowani do pracy absolwenci i długie poszukiwania odpowiedniej pracy.
Zajęcia praktyczne powinny zajmować najwięcej czasu, ponieważ najbardziej przygotowują do danego zawodu. Reforma szkolnictwa zawodowego wprowadzona w życie 1 września zmienia model kształcenia. Coraz więcej praktyki i dostosowanie programów nauczania do potrzeb lokalnego rynku pracy to sposób na bezrobocie przyszłych absolwentów. Dlatego szkoły zawodowe i technika stają się popularne. Jako recepta na bezrobocie i szansa na zdobycie potrzebnego zawodu zawsze wygrają z uczelniami.
Źródło: http://www.kluczdokariery.pl
Tylko dualny model nauczania to nie tylko zawodówki, zobaczcie tu na ofertę https://edunet-poland.pl/studia-dualne-model-studiowania/ . Nie trzeba wybierać szkoły zawodowej by przy okazji zdobywać wiedzę praktyczną w danym zawodzie.
OdpowiedzUsuń