Praca w zawodzie to rzadkość
Wybierasz studia, potem je kończysz i masz nadzieję na pracę w zawodzie. Chcesz pracować z pasją i ciągle się rozwijać w wybranej dziedzinie. Nie szukasz pracy tymczasowej, tylko takiej, w której teorię sprawdzisz w praktyce. Właśnie po to skończyłeś studia – by cieszyć się pracą w wyuczonym zawodzie. Rzeczywistość jednak bywa różna.
Zawodowy absolwent
Zdobyłeś zawód i odpowiedni tytuł? Zostałeś absolwentem! Tylko że praca w zawodzie na Ciebie nie czeka! Największą szansę na pracę zgodną ze studiami mają absolwenci kierunków medycznych i technicznych. Praca w zawodzie w naszym kraju to biały kruk, czyli rzadkość. 43% młodych ludzi pracuje w wyuczonej profesji, 7% w innej niż wykształcenie, ale mogą w niej wykorzystywać zdobyte umiejętności, podaje Główny Urząd Statystyczny. Aż 39% nie miało zatrudnienia w zawodzie, a 11% nie miało żadnego zawodu. Taka sytuacja jest niekorzystna dla pracodawcy. Gdy przyjmuje pracownika, musi go nauczyć wszystkiego od podstaw. Przeszkolenie kosztuje, a zanim nowy ostatecznie wdroży się do pracy upłynie trochę czasu! Jednak wielu pracodawców przyjmuje osoby bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Dlaczego? W pewnym sensie taki pracownik jest lepszy. Jeśli zatrudniony posiada predyspozycje osobowościowe, to nauka w miejscu pracy daje więcej możliwości!
Pracodawca chętnie wyszkoli i przekwalifikuje absolwenta, jeśli tylko nadaje się do pracy. I w tym polski paradoks, że bez właściwej wiedzy możesz pracować na danym stanowisku. Podpisanie umowy z osobą bez kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia wpływa na markę firmy i jej postrzeganie na rynku, podkreśla analityk serwisu bankier.pl – Łukasz Piechowiak. Zawód absolwent bez doświadczenia – jest także poszukiwany! Często w ogłoszeniach jest informacja o tym, że firma poszukuje młodego pracownika, którego przygotuje do pracy. Modne stały się staże i praktyki oraz szkolenia zawodowe przed objęciem stanowiska.
Praca poniżej kwalifikacji
Obecna sytuacja na rynku pracy zmusza młodych do podejmowania różnych stanowisk. Pierwsza praca to często praca nie w zawodzie. Dlaczego zatem odpowiadają na takie oferty i przyjmują propozycje pracy? Desperacja, frustracja z powodu braku perspektyw na pracę w zawodzie, konieczność usamodzielnienia się lub po prostu chęć życia na własny rachunek sprawiają, że pracują w miejscu, o którym nie marzyły. Traktują swoje aktualne miejsce pracy jako stan przejściowy! Są ambitni i inteligentni, ale sytuacja życiowa wymusiła na nich taką decyzję. Czekają na swoją wielką szansę, by z czasem móc spełniać się zawodowo, a teraz po prostu muszą zarabiać. Inni absolwenci traktują pracę w sklepie lub restauracji jako nowe doświadczenie. Nie marzyli o takiej pracy, ale starają się czegoś nowego nauczyć. Chociaż nie tego dla siebie chcieli robią coś i nie czekają bezczynnie na pracę marzeń. Są realistami!
Dlaczego zatrudniają ich pracodawcy? Nie mają ani kwalifikacji, ani doświadczenia. Ponieważ bardziej cenią ogólne umiejętności pracownika, podaje raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za rok 2012. Zdecydowanie szybciej nauczyć od podstaw wszystkiego, jeśli dana osoba posiada pewne predyspozycje zawodowe. Niektóre cechy osobowościowe są ważne w danej pracy, a nie każdy je posiada w takim samym stopniu. Umiejętności negocjacyjne i interpersonalne oraz siła perswazji – zależą od Twojej osobowości, mówi Justyna Lipowska z firmy HRK. Tego nie da się tak po prostu nauczyć, są to umiejętności wrodzone, a praca nad nimi trudniejsza niż zdobycie fachowej wiedzy.
Umiejętności i nastawienia = sukces!
Sukces w pracy zawodowej nie zawsze zaczyna się od miejsca, o którym marzyliśmy. Czasem droga bywa inna. Co buduje Twój sukces? Umiejętności wrodzone i nabyte pomnożone przez nastawienie daje SUKCES! Pamiętaj o tym i nie poddawaj się, gdy praca w zawodzie nie przychodzi tak szybko.
Źródło: http://www.kluczdokariery.pl/
Wiele osób decyduje się dziś na założenie własnej działalności gospodarczej. Małe i mikro przedsiębiorstwa czasami narażone są na zator finansowy. Aby zachować płynność finansową, właściciele firm mogą skorzystać z rozwiązania jakim jest efaktoring. Oferowany przez NFG http://nfg.pl/ faktoring online służy głównie do pozyskania w razie potrzeby środków przetrzymywanych na fakturach. Cały proces jest bardzo szybki i odbywa się wyłącznie przez internet.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że to głównie dlatego, że wiele zawodów odeszło już w niepamięć, ale są takie, które były i które na pewno cały czas będą potrzebne. W tym kierunku warto się szkolić, bo wtedy łatwiej będzie pracować się w zawodzie, a szczegóły związane ze szkoleniami znajdziecie na stronie http://kursyzawodowe.pl/szkolenia/olsztyn/
OdpowiedzUsuńA co powiecie na dualny model studiowania w takim razie? Po skończonych studiach praca jest zapewniona w firmie patronackiej gdzie się już udało szkolić https://edunet-poland.pl/studia-dualne-model-studiowania/ . To świetne rozwiązanie nie tylko dla chłopaków. Model przywędrował do nas z Niemiec.
OdpowiedzUsuńCzy ja wiem czy rzadkość? Teraz mamy taki wybór kierunków studiów, że naprawdę można zdobyć taki zawód w jakim chcemy potem pracować. Uczelni w całym kraju jest mnóstwo, nauka odbywa się w trybie zdalnym jak i zaocznym. W Warszawie zobacz tutaj gdzie mają bardzo wysoki poziom i profesjonalną kadrę profesorską.
OdpowiedzUsuńAle wszystko jest możliwe, tylko też trzeba chcieć. Ja przykładowo nawet otwarłam swoją działalność, tak zaszalałam. A teraz będę już wdrażać takie systemy, jak
OdpowiedzUsuńoptima krosno https://systemydozarzadzania.zetorzeszow.pl/systemy-dla-biznesu/comarch-erp-optima/ , ponieważ chce usprawnić swój biznes pod względem zarządzania i księgowości.
Może tak, może nie, nie znam statystyk. W każdym razie nie sam dyplom się liczy, ale też mocne strony pracownika. I za pośrednictwem tego typu narzędzi https://extended.tools/extended-disc-analiza-indywidualna/ można je określić już na etapie rekrutacji
OdpowiedzUsuńPrzywództwo w zmianie jest ważnym czynnikiem dla osób na wysokich stanowiskach, takich jak osoby zarządzające firmami. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, należy zapoznać się z artykułem https://www.impactinternational.com/pl/blog/jak-nalezy-rozumiec-przywodztwo-w-zmianie . Zawiera on wiele praktycznych informacji na ten temat. Czytając go, można zrozumieć rolę przywództwa w zmieniających się środowiskach.
OdpowiedzUsuń